Żyły

Żyły Żyły

Funkcje żył

Szeroko rozgałęziony system naczyń krwionośnych transportuje krew w naszym ciele. Naczynia krwionośne dzielą się na tętnice i żyły, w zależności od kierunku przepływu krwi. Serce pompuje krew przez tętnice do wszystkich części ciała i dostarcza komórkom tlen.

Znaczenie układu żylnego

Natomiast zadaniem układu żylnego jest transport odtlenionej krwi z organizmu z powrotem do serca, a stamtąd do płuc. Liczne małe naczynia, tak zwane naczynia włosowate i żyłki, zbierają zużytą, odtlenioną krew z całego ciała i transportują ją do żył, by wróciła do serca. Codziennie przez nasz układ żylny przepływa z powrotem do serca około 7 000 litrów krwi. Odtleniona krew w układzie żylnym jest ciemniejsza niż natleniona krew w tętnicach. Inną cechą charakterystyczną jest ciśnienie krwi, które jest znacznie niższe w żyłach niż w tętnicach. Żyły to układ niskociśnieniowy w naszym krążeniu. Wiele naczyń w układzie żylnym biegnie równolegle do tętnic. Ale jest też wiele dodatkowych żył, które nie biegną wzdłuż tętnicy, zwłaszcza w podskórnej tkance tłuszczowej rąk i nóg. Tak więc nasz układ żylny jest większy i bardziej zbity niż układ tętniczy.

Anatomiczna klasyfikacja żył

Żyły podzielone są na poszczególne części ciała:
  • Żyły w głowie
  • Żyły w rękach
  • Żyły w tułowiu
  • Żyły w nogach

Krew z narządów jamy brzusznej przechodzi początkowo przez tak zwaną żyłę wrotną do wątroby, gdzie jest filtrowana, a następnie transportowana do serca. W żyłach nóg istnieje kilka układów. Za główną część transportu powrotnego w nogach odpowiedzialne są głębokie żyły w nodze, które biegną przez mięśnie. Reszta krwi przepływa przez powierzchowne żyły nogi, które biegną od kostek aż po kolana lub pachwiny, gdzie łączą się z głębokimi żyłami nóg. Aby pokonać około półtora metra długości, matka natura wyposażyła nasze żyły w genialne rozwiązanie. Mają one specjalne płatki zastawek, które pozwalają krwi przepływać wyłącznie w kierunku serca - przypomina to łodzie w śluzie wodnej. Jeśli krew płynie w górę nogi w wyniku nacisku wywieranego przez pompy stawowe i mięśniowe, zastawki się otwierają, a jeśli krew chce wrócić do nogi pod wpływem grawitacji, zastawki się zamykają.

Gdy żyły się rozszerzają, zastosuj kompresję

Ćwiczenia fizyczne utrzymują ruch w żyłach. W momencie, gdy chcemy się poruszyć i napniemy mięśnie, te ściskają nasze żyły. To pompuje krew w górę - z łydek w kierunku serca. Stąd wzięła się nazwa „pompa mięśniowa w łydce”. Po skurczu ciśnienie w opróżnionych żyłach spada i można zasysać krew - to dlaczego ćwiczenia fizyczne są tak ważne dla zdrowego funkcjonowania żył.

Bez ćwiczeń fizycznych mięśnie nie mogą wywierać mechanicznego nacisku na żyły, które następnie ulegają rozciągnięciu, zapobiegając w ten sposób prawidłowemu zamykaniu zastawek. Krew zaczyna się zbierać i żyły powierzchowne, które nie są stabilizowane przez mięśnie, rozszerzają się. Możemy to odczuć w postaci napięcia i zmęczonych, ociężałych nóg oraz zauważyć w postaci obrzęków, pajączków lub wijących się żylaków.

W takiej sytuacji pomóc może medyczna odzież uciskowa. Dzięki określonemu niejednolitemu uciskowi – technologia kompresji med – odzież uciskowa mediven redukuje średnicę żył. Umożliwia to zamykanie zastawek w żyłach i szybszy transport krwi do serca. Napięte nogi się rozluźniają i zapobiega się powstawaniu skrzepów krwi (zakrzepicy). Dzięki temu pacjenci znów czują się dobrze i bezpiecznie.

Więcej informacji 

Pończochy uciskowe
Zastawki żylne
Ćwiczenia na żyły

Znajdź swój produkt

Produkty 1-12 z 20

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 20

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Kontakt z nami!

Kontakt z nami!

Godziny otwarcia

Pon.-Pt. godz. 8:00-16:00