Opuchnięte nogi

Choroba żył czy obrzęk limfatyczny?

PDF | Seite drucken

Obrzęk limfatyczny stopnia I

Co wskazuje na chorobę żył

„Grube nogi“ mogą być pierwszym objawem choroby żył, jeszcze zanim pojawią się żylaki lub inne widoczne dolegliwości. Również kłucie, mrowienie i świąd w nogach mogą świadczyć o  rozpoczynającej się chorobie żył lub istniejącej już niewydolności żylnej.

Jeśli obrzęk widoczny jest  co wieczór, niezależnie od przebiegu dnia, lub jeśli po dłuższych podróżach kostki są opuchnięte, prawdopodobne jest, że żyły są już uszkodzone. Widoczne zgrubienia to żylaki powierzchowne.

Obrzęki i uczucie napięcia, tępy ból jak przy zakwasach mięśni, nadwrażliwa, przegrzana skóra i ewentualnie niebieski kolor skóry mogą być również objawami zamknięcia światła żyły (zakrzepicy). W przypadku zaobserwowania powyższych objawów zwłaszcza po dłuższej podróży samolotem, jeździe lub unieruchomienia w łóżku, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Niebezpieczeństwo oderwania się skrzepu i ewentualne powstanie śmiertelnego zatoru, jest największe w pierwszych 3-5 dniach!

Co wskazuje na obrzęk limfatyczny

Obrzęki, które znikają najpierw nocą lub po kilku dniach leżenia w łóżku, ale później nie ustępują samoistnie przez dłuższy czas, mogą wskazywać na obrzęk limfatyczny. Może on występować na rękach i nogach, w niektórych przypadkach również na innych częściach ciała – bez rozpoznawalnej przyczyny lub wskutek napromieniowania, stanu zapalnego, obrażenia lub nowotworu. Często obrzęk pojawia się tylko na jednej nodze lub jednej ręce.

W ponad 80 procentach przypadków obrzęk limfatyczny można rozpoznać za pomocą prostego testu: niemożność podniesienia fałdu skórnego na grzbiecie II palca u stopy z uwagi na istniejący opór  twardo-elastyczny, tzw.  pozytywny objaw Stemmera. W takim przypadku, prawdopodobnie mamy do czynienia z obrzękiem limfatycznym.

Ponadto, na obrzęk limfatyczny wskazują pogłębione naturalne fałdy skóry przede wszystkim przy stawach głównych oraz obrzęki grzbietów stóp lub dłoni i obrzmienia przy kolanie.

Choroby żył ani obrzęki limfatyczne, nie ustępują samoistnie, dlatego w przypadku takich objawów należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty (flebologa, angiologa, dermatologa).

W przypadku obrzęku limfatycznego, dodatkowe masaże limfatyczne  wpływają na poprawę przemieszczania chłonki. Po zakończeniu fazy leczenia przeciwobrzękowego, konieczne jest podtrzymanie sukcesu terapii poprzez zastosowanie pończoch uciskowych. Do tego celu przeznaczone są  pończochy uciskowe ze szwem płaskim, które zastępują bandaż elastyczny o niskiej rozciągliwości.

Share this page

www.facebook.com