Niewydolność żył

Przewlekła niewydolność żylna

PDF | Seite drucken

Taniec pomaga

Ruch i medyczne pończochy uciskowe wzmacniają żyły.

Przewlekła niewydolność żylna występuje wtedy, gdy żyły nie mogą już wystarczająco spełniać swojego zadania transportowania krwi z powrotem do serca.

Przyczyną jest głównie uszkodzenie zastawek żylnych po zamknięciu światła żyły lub słabe tkanki łączne otaczające żyły w nogach, tak że żyły są rozszerzone i zastawki żylne nie mogą się już prawidłowo zamykać.

Oba te stany prowadzą do tego, że cała krew nie może być pompowana w kierunku serca i jej część pozostaje w żyłach. W rezultacie trwale rozszerzone żyły przekształcają się w żylaki  lub dochodzi do obrzęków z powodu zgromadzonej wody – „grubych nóg“. Później powstają zgrubienia skóry i tkanek, bolesne stany zapalne i obumieranie tkanek aż do otwartego żylnego owrzodzenia nóg.

Pierwszym symptomem przewlekłej niewydolności żylnej są tak zwane „żyły ostrzegawcze” tj. krąg rozszerzonych żył na kostce. Następnie pojawiają się ciężkie nogi, mrowienie i skurcze łydek w nocy. Brązowawe przebarwienie skóry, czerwone plamy, przypominające różę przyranną, i małe białe plamy na skórze są objawami już bardziej zaawansowanej choroby.

Już w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów niewydolności żył, lekarz (flebolog, angiolog, chirurg naczyniowy, dermatolog) powinien zbadać Państwa nogi. Już we wczesnym stadium można  podjąć skuteczne działania hamujące postęp choroby.

Share this page

www.facebook.com