Przyczyny

Co jest przyczyną powstania zakrzepicy?

PDF | Seite drucken

Ciąża czynnikiem ryzyka

Różne czynniki ryzyka sprzyjają powstaniu zakrzepicy. Można wyróżnić trzy główne przyczyny, które opisał już w 1852 roku berliński patolog Rudolf Virchow i które znane są obecnie od jego nazwiska jako „triada Virchowa”:

  • spowolniony przepływ krwi, np. z powodu leżenia w łóżku, opatrunku gipsowego lub szynowego, wyraźnego niedoboru płynów lub istniejącej już wcześniej choroby żył (przewlekłej niewydolności żylnej)
  • uszkodzenie ściany naczynia, np. podczas operacji, wskutek urazu lub stanu zapalnego, ale także w przypadku związanych z wiekiem zmian żył nóg (np. żylaki)
  • zwiększona skłonność krwi do krzepnięcia, np. w przypadku zwiększonej liczby czynników krzepnięcia lub wywołane określonymi lekami zaburzenia normalnie występującej równowagi między krzepnięciem a rozpuszczaniem skrzeplin.

Ogólnie mówiąc, ryzyko zakrzepicy zwiększa się wraz z wiekiem, w przypadku nadwagi, w czasie ciąży oraz połogu i w przypadku palenia tytoniu.

Co się dzieje, jeśli zakrzepica jest nieleczona?

Układ żylny nogi składa się z żył powierzchownych w tkance łącznej bezpośrednio pod skórą i żył głębokich w mięśniach nóg. Jeśli skrzep powstanie w żyle głębokiej nogi, stanowi to znacznie poważniejszą przeszkodę dla drogi krwi do serca niż w przypadku skrzepu krwi w żyłach powierzchownych. Krew gromadzi się w nodze i dochodzi do stanu zapalnego żyły. Powstaje tępy ból, podobny do zakwasów mięśni. Bóle ustępują zazwyczaj po podniesieniu nóg i ustąpieniu obrzęku. Inną typową cechą jest nadwrażliwa, przegrzana i czasami mająca niebieskawy kolor skóra.

Oprócz bólu związanego z zapaleniem żył największe obawy budzą powikłania zakrzepicy żył głębokich: jeśli części skrzepu krwi oddzielą się, może dojść do tak zwanej zatorowości w płucach, która może być śmiertelna. Niebezpieczeństwo wystąpienia zatoru jest największe w pierwszych 3-5 dniach zakrzepicy.

W późnej fazie niedrożności żył częstym powikłaniem jest zespół pozakrzepowy: pod tym pojęciem rozumiane jest uszkodzenie zastawek żylnych wskutek zakrzepicy, które może prowadzić  do trwałego uszkodzenia żył ze wszystkimi następstwami, aż do otwartego owrzodzenia nóg (ulcus cruris).

 

Share this page

www.facebook.com