Obrzęk tłuszczowy

Gdy sport i dieta nie pomagają...

PDF | Seite drucken

Obrzęki tłuszczowe występują głównie u kobiet.

Obrzęk tłuszczowy jest dziedzicznym, przewlekłym zaburzeniem odkładania się tkanki tłuszczowej na udach i podudziach oraz w okolicy bioder. Nazywa się go czasami „bryczesami”.

W niektórych przypadkach występuje on również na ramionach. Grzbiet stopy i dłoni pozostaje przeważnie nieopuchnięty. Obrzęk tłuszczowy charakteryzuje się rozrostem podskórnej tkanki tłuszczowej (lipohipertrofia), obrzękami w drugiej połowie dnia oraz bólami nóg. Komórki tłuszczowe obrzęku tłuszczowego są inaczej ukształtowane niż na przykład tłuszcz gromadzony na brzuchu.

Obrzęki tłuszczowe występują prawie wyłącznie u kobiet. Z tego powodu eksperci uważają, że w chorobie tej ważną rolę odgrywają przyczyny hormonalne. Choroba ujawnia się z reguły pod koniec okresu dojrzewania lub w czasie ciąży. U nielicznych mężczyzn, którzy chorują na obrzęk tłuszczowy, często występuje również uszkodzenie wątroby.

Obrzęki tłuszczowe nie są rezerwami tłuszczu wskutek nadwagi, raczej są to chorobowo zmienione komórki tłuszczowe. Jednak nadwaga i wahania wagi mają negatywny wpływ na obrzęk tłuszczowy.

Share this page

www.facebook.com