Ciąża

20 procent więcej krwi w organizmie

PDF | Seite drucken

Ciąża

U około połowy wszystkich kobiet podczas pierwszej ciąży powstają żylaki. Podczas drugiej ciąży problem ten dotyka jeszcze więcej kobiet.

Wzrasta również ryzyko zamknięcia światła żyły. W porównaniu z kobietami, które nie są w ciąży, kobiety ciężarne są  od trzy- do pięciokrotnie bardziej zagrożone wystąpieniem zakrzepicy. W czasie do sześciu tygodni po narodzinach dziecka, ryzyko to wzrasta nawet jeszcze bardziej – zwłaszcza po cesarskim cięciu lub w przypadku utraty dużej ilości krwi.

Przyczynami większej podatności na choroby żył, są zmiany hormonalne i zwiększenie ilości krwi – o około 20 procent już na początku ciąży. Również przyrost masy ciała zwiększa ucisk na żyły w nogach. Rosnąca macica i główka dziecka uciskają przy tym żyły w okolicy miednicy i utrudniają przepływ krwi w kierunku serca. Im większy robi się brzuch ciężarnej, tym bardziej staje się ona ociężała i mniej ruchliwa. W ten sposób również pompa stawowa i mięśniowa są rzadziej aktywowane.

Także w przypadku kobiet, u których dotychczas nie występowały żadne oznaki niewydolności żylnej, takie dodatkowe obciążenie może mieć negatywne skutki. Nogi puchną i powstają tak zwane żylaki ciążowe, które często, ale nie zawsze, ustępują ponownie po narodzinach dziecka. Szczególnie u kobiet, u których występują dodatkowe czynniki ryzyka, np. dziedziczna słabość tkanki łącznej lub nadwaga, ciąża oznacza często początek trwałej choroby żył.

Zapobieganie przez stosowanie kompresji

Nosząc pończochy uciskowe można zapobiec chorobom żył w czasie ciąży. Wystarczająca jest przy tym klasa kompresji 1. W przypadku istniejących już problemów żylnych lub dużego nagromadzenia wody możliwe jest zastosowanie klasy kompresji 2. Pończochy należy nosić od trzeciego miesiąca ciąży do dwóch miesięcy po porodzie lub do czasu zakończenia karmienia piersią.

Podczas pobytu  w szpitalu lub klinice położniczej należy pamiętać o zastosowaniu  profilaktyki przeciwzakrzepowej. Zaleca się : stosowanie specjalnych pończoch uciskowych  – pończochy do profilaktyki przeciwzakrzepowej, uprawianie gimnastyki i ewentualnie także leczenie lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi. W przypadku porodów domowych lub ambulatoryjnych należy zawczasu porozmawiać z lekarzem prowadzącym o ewentualnych działaniach zapobiegawczych.

Grube nogi w czasie ciąży mogą być również objawem zespołu HELLP lub stanu przedrzucawkowego. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Share this page

www.facebook.com