Niewydolność żylna

Niewydolność żylnaNiewydolność żylna

Czy jest niewydolność żylna?

Zaburzenia pracy żył, które najczęściej dotykają żył w nodze, nazywa się osłabieniem żył (termin medyczny: niewydolność żylna).

Funkcje żył

Kiedy układ tętniczy przenosi natlenioną krew i składniki odżywcze do najbardziej zewnętrznych części ciała, układ żył transportuje tę krew z powrotem do serca. W szczególności żyły w nogach muszą pompować krew w górę, działając w przeciwnym kierunku do siły grawitacji. Odbywa się to dzięki mięśniom nóg, które ściskają żyły razem przy każdym skurczu (pompa łydkowa). Podobnie jak zastawki bezzwrotne, te zastawki żylne zapobiegają przepływowi krwi z powrotem do nóg i jej gromadzeniu się w tym miejscu.

Jak powstaje niewydolność żylna

Jeśli zastawki żylne nie zamykają się szczelnie, krew w żyłach może spływać z powrotem, zapychać żyły i gromadzić się w dolnych partiach nóg. Ściany żyły nie wytrzymują przy wyższym ciśnieniu i żyły się rozszerzają. W rezultacie zastawki żylne nie domykają się jeszcze bardziej. Co więcej, rozciągnięte żyły stają się widoczne jako cienkie pajączki, a większe żyły jako zakręcone, niebieskie żylaki, z których wiele wystaje również pod skórą. Z krwi, która zebrała się w żyłach, dochodzi do wyciekania cieczy do otaczających je tkanek. Dlatego obrzęk nóg i grube kostki także są oznaką niewydolności żylnej. Jeśli choroba postępuje dalej, lekarze nazywają ją przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ).

Przyczyny niewydolności żylnej

Ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej wzrasta wraz z wiekiem. Dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Powodem tego jest różna budowa ich tkanki łącznej i hormon żeński - estrogen. Z tego powodu niewydolność żylna rozwija się również częściej w okresie ciąży, ponieważ w tym czasie stężenie estrogenów jest szczególnie wysokie.  Przyczyną niewydolności żylnej są często predyspozycje dziedziczne. W tym przypadku wielu członków rodziny cierpi na tę chorobę. Powstawaniu niewydolności żylnej mogą sprzyjać otyłość i czynności, które wymagają długiego stania lub siedzenia.

Czym grozi nieleczenie niewydolności żylnej

Niewydolność żylna powoduje całą serię objawów i zaburzeń, które mają coraz poważniejsze konsekwencje:

Przy pierwszym objawie niewydolności żylnej, na przykład bolesnych, zmęczonych, ociężałych lub spuchniętych nogach, pajączkach i żylakach, nogi powinien zbadać specjalista (flebolog, angiolog, chirurg naczyniowy lub dermatolog). Dzięki badaniu ultrasonograficznemu (ultrasonografia dopplerowska) może ocenić stan układu żylnego i rozpoznać zaburzenia i powstałe skrzepy krwi.

Jeśli osłabienie układu żylnego, początkowo zazwyczaj powierzchownego układu żylnego, nie zostanie jak najszybciej poddane leczeniu, mogą powstać żylaki i zakrzepica żył głębokich.

Jeśli skrzep krwi się oderwie, może dojść do zagrażającego życiu zatoru płucnego. Owrzodzenia żylne nóg (ulcus cruris) to kolejny efekt przewlekłej niewydolności żylnej.

Jak zapobiegać zapaleniu żył:

  • Unikaj długiego siedzenia lub stania
  • Chodź na regularne spacery
  • Wybieraj schody zamiast windy
  • Uruchom pompę mięśniową w nogach, uprawiając sporty, takie jak pływanie, jazda na rowerze i intensywny marsz
  • Wzmacniaj żyły specjalnymi ćwiczeniami
  • Naprzemienny ciepły i zimny prysznic wzmacnia układ żył
  • Pij wystarczająco dużo płynów
  • Utrzymuj niską wagę ciała
  • Nie noś butów na wysokich obcasach
  • Gdy tylko dostrzeżesz pierwsze oznaki niewydolności żylnej, zacznij nosić medyczne pończochy uciskowe

Więcej informacji

Podkolanówki uciskowe
Żyły
Układ sercowo-naczyniowy

Znajdź swój produkt

Produkty 1-12 z 17

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 17

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Kontakt z nami!

Kontakt z nami!

Godziny otwarcia

Pon.-Pt. godz. 8:00-16:00