Niewydolność żył

Przewlekła niewydolność żylna

PDF | Seite drucken | Seite weiterempfehlen

Taniec pomaga

Ruch i medyczne pończochy uciskowe wzmacniają żyły.

Przewlekła niewydolność żylna występuje wtedy, gdy żyły nie mogą już wystarczająco spełniać swojego zadania transportowania krwi z powrotem do serca.

Przyczyną jest głównie uszkodzenie zastawek żylnych po zamknięciu światła żyły lub słabe tkanki łączne otaczające żyły w nogach, tak że żyły są rozszerzone i zastawki żylne nie mogą się już prawidłowo zamykać.

Oba te stany prowadzą do tego, że cała krew nie może być pompowana w kierunku serca i jej część pozostaje w żyłach. W rezultacie trwale rozszerzone żyły przekształcają się w żylaki  lub dochodzi do obrzęków z powodu zgromadzonej wody – „grubych nóg“. Później powstają zgrubienia skóry i tkanek, bolesne stany zapalne i obumieranie tkanek aż do otwartego żylnego owrzodzenia nóg.

Pierwszym symptomem przewlekłej niewydolności żylnej są tak zwane „żyły ostrzegawcze” tj. krąg rozszerzonych żył na kostce. Następnie pojawiają się ciężkie nogi, mrowienie i skurcze łydek w nocy. Brązowawe przebarwienie skóry, czerwone plamy, przypominające różę przyranną, i małe białe plamy na skórze są objawami już bardziej zaawansowanej choroby.

Już w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów niewydolności żył, lekarz (flebolog, angiolog, chirurg naczyniowy, dermatolog) powinien zbadać Państwa nogi. Już we wczesnym stadium można  podjąć skuteczne działania hamujące postęp choroby.